Przeprowadzki do innego kraju często się zdarzają, zwłaszcza ze względów ekonomicznych. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości dysponowania majątkiem, jaki zostawiło się w Polsce. Wiele osób posiadających mieszkania decyduje się je sprzedać, ponieważ wynajmowanie ich jest dosyć problematyczne, gdy mieszka się kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów dalej. Takie przedsięwzięcie może się niekiedy wydawać dosyć trudne. Do kogo należy udać się po pomoc?
Fachowe doradztwo jest bezcenne
Większość osób decyduje się na skorzystanie z usług biura nieruchomości. Wynika to z tego, iż agenci są w stanie w prosty i przystępny sposób wyjaśnić, jak sprzedać mieszkanie na odległość. Można im także powierzyć całą procedurę, aby nie musieć marnować swojego czasu na zajmowanie się transakcją. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla osób, które dużo pracują. Istnieje możliwość zlecenia pośrednikowi wielu różnych zadań, w tym nawet wyceny nieruchomości.
Czy przyjazd do Polski jest konieczny?
Nie jest to niezbędne do sprzedaży mieszkania. Należy jednak wyznaczyć swojego pełnomocnika, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Istnieje kilka rodzajów pełnomocnictw:
- szczególne,
- ogólne,
- rodzajowe.
Wiele osób ma problem już na etapie wyboru najwłaściwszego z nich. Warto więc wiedzieć, że do sprzedaży mieszkania należy udzielić pełnomocnictwa szczególnego. Musi być ono potwierdzone aktem notarialnym, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie ważne. Opłacenie notariusza nie wiąże się z koniecznością wydania bardzo wygórowanej sumy, więc nie trzeba obawiać się, iż zostanie się narażonym na wysokie koszty. Bardzo ważne jest umieszczenie w treści pełnomocnictwa informacji odnośnie zakresu działania pełnomocnika – konkretnie chodzi tu o to, co będzie on mógł zrobić w imieniu właściciela mieszkania. Warto też umieścić tam informacje dotyczące kwoty, za jaką nieruchomość ma zostać sprzedana. Istotną kwestię stanowi załączenie zgody na reprezentowanie osoby sprzedającej w urzędach oraz w kontaktach z innymi podmiotami.
Niektórzy mogą się jednak obawiać udzielenia pełnomocnictwa. Nie ma jednak powodów do strachu. Da się je bowiem odwołać w dowolnym momencie. Nie trzeba także specjalnie wracać do Polski, aby pojawić się w kancelarii notarialnej. Można bowiem odwiedzić notariusza w kraju, w którym się obecnie przebywa. Warto jednak skonsultować treść dokumentu z prawnikiem, jaki zna się na polskim prawie, aby uniknąć błędów. Niezwykle istotną kwestią jest to, iż pełnomocnictwo ustalone poza granicami Polski musi posiadać odpowiednią klauzulę, poświadczającą jego ważność. Co ciekawe, pełnomocnikiem może zostać każdy, nawet agent nieruchomości. W takim przypadku ma się pewność, że sprzedaż przebiegnie zgodnie z planem.