Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania stanowi najważniejszą część transakcji. Warto dowiedzieć się jak stworzyć skuteczny komunikat, aby bezproblemowo i szybko sprzedać posiadaną nieruchomość. Utworzenie anonsu na temat sprzedaży nieruchomości pozornie wydaje się być prostym zadaniem. Tym bardziej w dobie internetu, intuicyjnego i łatwego dostępu do portali ogłoszeniowych informacje rozchodzą się z prędkością światła. Jak zatem napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Wybranie grupy odbiorców
Zanim napiszemy ogłoszenie, musimy określić, do kogo ma ono być skierowane. Bez tego nie będziemy dokładnie wiedzieli, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania. Po pierwsze, musimy umieścić je z całą pewnością w sieci, zatem będą to raczej młodsze osoby.
Poza tym musimy ustalić, dla kogo sprzedawana przez nas nieruchomość będzie najlepsza pod względem wyposażenia oraz wymiarów. Dla małżeństwa czy dla singla? Dla studentów, dla młodych, dla osób starszych, czy też dla rodziców z pociechami? Czy może w nim mieszkać ktoś, kto ma zwierzę? Ile może to być osób? Po tym, jak ustalimy, kogo poszukujemy, możemy zacząć pisanie ogłoszenia.
Odpowiedni tytuł
Internauci bardzo szybko zapoznają się ze stronami. Z ogłoszeniami jest tak samo. Błyskawicznie przeskakują z jednego do kolejnego. Dlatego tak istotny będzie tytuł, bo to on musi wzbudzić zainteresowanie odbiorcy i sprawić, aby ten przeczytał całość ogłoszenia. Na portalach nierzadko bywa również tak, iż widoczne są wyłącznie tytuły ogłoszeń, zatem muszą zachęcać odbiorców do klikania. Tytuł musi być zatem przyciągający i chwytliwy. Najlepiej, aby zawierał największy plus mieszkania, niemniej nie powinien to być zwrot typu ,,najatrakcyjniejsze lokum na świecie”, gdyż skuszone osoby mogą się później czuć zawiedzione.
Szczegóły ogłoszenia
Tworząc ogłoszenie o sprzedaży jakiejkolwiek rzeczy, musimy podać wszelkie najistotniejsze informacje na jej temat. W wypadku mieszkania, w ogłoszeniu o jego sprzedaży należy bezwzględnie zawrzeć:
- metraż, liczbę oraz wyposażenie w pomieszczeniach,
- powierzchnię całego mieszkania wyrażoną w metrach kwadratowych, jak i piętro, na którym jest ono usytuowane,
- stan oraz wiek mieszkania – czy jest ono starsze, czy może jednak nowoczesne i w jakim stanie są wszelkie instalacje, czy wyposażenie,
- lokalizacja mieszkania – czy jest park, parking, jak daleko znajduje się przystanek tramwajowy lub autobusowy, przychodnia albo kościół,
- termin dostępności – od zaraz, czy też nieco później,
- opłaty – należy także podać, w jakiej wysokości czynsz trzeba będzie opłacać, oraz jakie są przewidywane kwoty rachunków,
- cena – najlepiej będzie ją ustalić na podstawie przeprowadzonej przez profesjonalistę wyceny. Należy także brać pod rozwagę stan mieszkania, wielkość oraz jego położenie. Przydatne będą też informacje o opcji negocjacji ceny,
- elementy dodatkowe – może to być na przykład pomieszczenie do przechowywania wózków w bloku, garaż, piwnica, czy też obecność windy w wypadku lokalizacji mieszkania na jednej z wyższych kondygnacji,
- warto również zawrzeć informacje na temat tego, czy chcemy sprzedać mieszkanie za gotówkę, czy też może nie ma przeszkód, żebyśmy poczekali na przelew z banku, jeśli przyszły nabywca zamierza zaciągnąć kredyt hipoteczny.
Gdzie możemy zamieścić ogłoszenie na temat sprzedaży mieszkania? Dlaczego lokalne portale z ogłoszeniami są dobrym pomysłem?
Znakomitym rozwiązaniem będzie zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania na lokalnych portalach, które skupiają wybrane przez nas grupy odbiorców. To właśnie do nich chcemy przecież dotrzeć z naszą ofertą. Zanim zamieścimy anons, musimy dokładnie wypełnić formularz zawierający najważniejsze informacje. Warto robić to skrupulatnie, gdyż nabywcy wyszukują interesujące ich oferty za sprawą filtrów, dlatego też pominięcie pozornie nieważnych dla nas kwestii, może znacząco ograniczać liczbę osób, do których dotrze właśnie nasze ogłoszenie.