Masz pytania? Zadzwoń +48 500 556 444

Wszczęcie egzekucji komorniczej z nieruchomości nie powoduje zakazu samodzielnego jej zbycia. Taka transakcja winna jednakże przebiegać w zgodzie z odpowiednimi zasadami i przy wiedzy wierzyciela oraz komornika. Nierzadko podjęcie kroków, które zmierzają do samodzielnej sprzedaży nieruchomości, umożliwiają całkowitą spłatę zobowiązań, jak i zaczęcie nowego rozdziału w życiu z czystą kartą. Jak zatem wygląda sprzedaż nieruchomości z wpisem komorniczym? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy dłużnik ma prawo do sprzedaży mieszkania?

Dłużnik ma prawo sprzedać własne mieszkanie nawet z wpisem komorniczym. Nie istnieją przepisy, które zakazują dysponowania własnością, nawet jeśli nieruchomość jest przedmiotem egzekucji. Zwykle dochodzi do wcześniejszego spłacenia zajęcia, które obciąża daną nieruchomość z zapłaty oraz wykreślenia wpisu komorniczego.

 

Komu można sprzedać mieszkanie obciążone wpisem komorniczym?

Nie ma żadnych przyjętych norm dotyczących tego, kto może nabyć nieruchomość z wpisem komorniczym w księdze wieczystej. Oznacza to, iż zakup takiego mieszkania będzie możliwy praktycznie dla każdego, kto zechce podjąć ryzyko kupna zadłużonej nieruchomości. Mowa jest tutaj o sporym ryzyku, gdyż, jeżeli dłużnik mimo sprzedaży nieruchomości nie ureguluje swoich zobowiązań, to komornik może wykorzystywać dalej wymieniony składnik majątku celem prowadzenia swoich czynności egzekucyjnych. Problem z kupowaniem nieruchomości, wobec których wszczęto już postępowanie egzekucyjne, mogą mieć tylko klienci, którzy chcieli taki zakup sfinansować przy pomocy kredytu hipotecznego. Banki bowiem, nie chcą podejmować tak dużego ryzyka. W takich sytuacjach sprawdzają się zatem tylko klienci gotówkowi.

 

Sprzedaż mieszkania z wpisem komorniczym – jak wygląda procedura krok po kroku

Powiadomienie komornika o chęci sprzedaży obciążonej egzekucją nieruchomości

Właściciel danej nieruchomości winien w pierwszej kolejności zawiadomić komornika, iż chce samodzielnie spróbować sprzedaż obciążony dom czy mieszkanie. Musi to zrobić celem uzyskania dokumentu będącego poświadczeniem aktualnego stanu obciążenia oraz numeru rachunku, na który trzeba wpłacić pieniądze tytułem spłaty zadłużenia. Dopiero całkowita jego spłata będzie stanowiła podstawę do zakończenia zajęcia, jak i wniesienia wniosku o wykreślenie wzmianki na temat rozpoczętych czynności z Ksiąg Wieczystych nieruchomości.

Wniosek do wierzyciela o cofnięcie wszczętej egzekucji

Może dojść do sytuacji, iż w praktyce sprzedaż nieruchomości z wpisem komorniczym będzie bardzo trudna. Kupno domu albo mieszkania podlegającego egzekucji komorniczej związane jest z dużym ryzykiem, dlatego raczej rzadko pojawiają się osoby chętne na nabycie nieruchomości. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być zawiadomienie wierzyciela o zamiarze zbycia nieruchomości i napisanie prośby, żeby ten wycofał wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Dzięki czemu dojdzie do usunięcia wpisu z KW, zaś potencjalny nowy właściciel nie będzie musiał się obawiać ewentualnych problemów.

Zawarcie ugody z wierzycielem

Wierzyciele najczęściej nie są chętni do szybkiego cofnięcia zajęcia danej nieruchomości. W tym celu należy podjąć z nimi niezbędne negocjacje, których celem jest zawarcie ugody. Może tyczyć się ona na przykład wycofania roszczeń odnośnie do takiej nieruchomości u komornika w zamian za terminowe uiszczanie spłat następnych rat kredytu aż do chwili zawarcia aktu notarialnego na temat sprzedaży. Do wniosku o zawarcie umowy dłużnik może dołączyć opis oraz oszacowanie wartości nieruchomości na wolnym rynku, jak i ewentualne przedwstępne umowy.

Uzyskanie promesy od wierzyciela hipotecznego

Jeśli w KW nieruchomości należącej do dłużnika obok ostrzeżeń związanych z egzekucją komorniczą widnieją ponadto hipoteki, żeby ktoś mógł ją nabyć niezbędne będzie otrzymanie tzw. promesy. Jest ona zaświadczeniem wystawianym przez hipotecznego wierzyciela na temat wysokości zadłużenia, jak i numeru rachunku do jego opłacenia.

Darmowa  Wycena

Opisz swoja nieruchomość


    Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania oferty.

    Call Now Button