Masz pytania? Zadzwoń +48 500 556 444

Twoje mieszkanie jest zadłużone i zastanawiasz się jak je sprzedać?

Szybkie znalezienie osoby, która zechce kupić nasze mieszkanie, nie jest łatwe, a jeżeli nieruchomość jest ponadto zadłużona, jest jeszcze trudniej. Wielu z nas tego rodzaju transakcja spędza sen z powiek. Pojawia się pytanie, jak sprzedać zadłużone mieszkanie.
Widmo komornika na głowie powoduje, iż w natłoku myśli i stresu, nie wiemy kompletnie, co możemy zrobić. Sprzedaż zadłużonej nieruchomości jest transakcją bardziej złożoną aniżeli tradycyjna sprzedaż, niemniej jednak nie jest niemożliwa. Jak zatem sprzedać mieszkanie z długami? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Zadłużone mieszkanie – co jest ważne przy sprzedaży nieruchomości z długami?

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości, na pewno nie jest prosta. Różni się ona od normalnej transakcji, przede wszystkim ze względu na dodatkowe formalności i liczbę zaangażowanych w nią podmiotów. Znalezienie osoby chętnej na zakup obciążonego mieszkania, także może być nie lada wyzwaniem. Najczęściej, w takich przypadkach, osoby potrzebujące pomocy udają się do biur nieruchomości wyspecjalizowanych w takim zakresie.

Niemniej jednak powinniśmy mieć na względzie, aby na każdym z etapów takiej operacji, opierać własne działania na chłodnej kalkulacji oraz zdrowym rozsądku. Nie warto poddawać się tutaj emocjom – obecnie, nawet mimo wielu komplikacji, można sprzedaż zadłużoną nieruchomość. Po pierwsze musimy ustalić, kto jest naszym wierzycielem – inaczej mówiąc, rodzaj zadłużenia naszego mieszkania, jak również formę własności zadłużonej nieruchomości. Będzie mieć to ważny wpływ na skuteczność oraz szybkość dalszego działania.

Zwykle, zadłużone są mieszkania spółdzielcze, w przypadku których długi generowane są regularnie z uwagi na nieopłacanie czynszu. Wówczas, naszym wierzycielem staje się spółdzielnia. W zależności od formy własności danego mieszkania może to być także wspólnota mieszkaniowa, niemniej jednak reguła związana z formalnościami, będzie praktycznie identyczna.

Inną sytuacją odpowiedzialną za zadłużenie nieruchomości, może być nieregulowanie rat w kredycie hipotecznym. Wtedy, naszym wierzycielem jest bank i to z nim musimy negocjować ewentualne warunki sprzedaży mieszkania.

Jak wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania?

Procedura sprzedaży zadłużonej nieruchomości przebiega w dwóch etapach i jest bezpieczna dla każdej spośród stron transakcji. Taka transakcja musi zabezpieczać interesy trzech stron. Wierzyciela, kupującego oraz sprzedającego. Wierzycielem jest zwykle bank, który udzielił kredytu na poczet zakupu nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, iż jego roszczenia stanowią sprawę priorytetową, środki przekazywane przez osobę kupującą mieszkanie w pierwszej kolejności muszą być przeznaczone na poczet spłaty długu, czyli mówiąc prościej na zabezpieczenie banku. Należy mieć na względzie, iż wierzycielem może być również osoba fizyczna albo instytucja państwowa (np. Urząd Skarbowy).

Po tym, jak dojdzie do uregulowania rozliczenia z wierzycielem, dochodzi do wykreślenia wpisu w Księdze Wieczystej na temat hipoteki ciążącej na mieszkaniu i tym samym zostaje ono oddłużone. Reszta środków z rozliczenia, przelewana jest na konto zbywcy mieszkania, jako zysk z jego sprzedaży.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego – jest na to rozwiązanie

Przed sporym wyzwaniem stoją osoby będące właścicielami mieszkań spółdzielczych, którzy posiadają narastające zaległości czynszowe. Niestety, ale dokumentacją konieczną do sprzedaży takiej nieruchomości będzie zaświadczenie od spółdzielni mieszkaniowej na temat uregulowania wszelakich czynszowych zobowiązań. Może się wydawać, iż zbywca, który nie posiada wystarczających środków na spłatę takich długów, pozostaje w sytuacji bez wyjścia. Na szczęście i w tym przypadku istnieje rozwiązanie. Osoba chcąca kupić taką nieruchomość jest najczęściej podmiotem mającym środki finansowe z przeznaczeniem na inwestycje. Nierzadko zdarzyć się zatem może, iż celem dokonania zakupu, nabywca będzie chciał uregulować zadłużenie w zamian za obniżenie ceny mieszkania o jego wartość.

 

Darmowa  Wycena

Opisz swoja nieruchomość


    Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania oferty.

    Call Now Button