Masz pytania? Zadzwoń +48 500 556 444

Planując zakup nieruchomości z rynku wtórnego, warto sprawdzić wcześniej łączne koszty takiej transakcji, jakie trzeba będzie ponieść. Istotne jest to, aby wyliczeń dokonać, zanim zacznie się poszukiwania nieruchomości i nie później, aniżeli przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Jeśli zawieramy taką umowę i wpłacamy zadatek, to gdyby brakło nam środków na przeprowadzenie transakcji, osoba sprzedająca może odstąpić od umowy, zaś zadatek zachować. Jakie są jeszcze koszty związane z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego?

Współpraca z agencją nieruchomości

Już na etapie poszukiwań nieruchomości, nierzadko jesteśmy zdecydowani na podjęcie współpracy z agencją nieruchomości, która będzie pośredniczyła w naszym zakupie. To bardzo komfortowe rozwiązanie, gdyż pośrednik wspiera nas w czasie całości procesu, który kończy się w efekcie zawarciem umowy kupna nieruchomości. Pokazuje oferty, które odpowiadają naszym oczekiwaniom, pośredniczy w kontakcie ze zbywcą, a nierzadko również i z bankiem kredytującym zakup, przygotowuje też transakcję pod formalnym względem. Koszty usługi pośrednictwa, niewątpliwie wyłącznie w wypadku sfinalizowania zakupu, to najczęściej 2-3% wartości całej nieruchomości. Zdarzyć się może, iż agencja zrezygnuje z prowizji od osoby kupującej albo będzie skłonna do negocjacji stawki, z czego warto, jest na pewno skorzystać.

Podatek PCC od zakupu nieruchomości

Będąc zdecydowanym na zakup wymarzonej nieruchomości z rynku wtórnego, mamy obowiązek uiszczenia opłaty pod postacią podatku od czynności cywilnoprawnych, która wynosi 2% od wartości zakupu. Oznacza to, iż w wypadku zakupu nieruchomości z drugiej ręki, której cena wynosi 627 tysięcy złotych, jako nabywcy zobowiązani będziemy do uiszczenia podatku na poziomie ponad 12 tysięcy złotych.

Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie dla notariusza

W czasie zakupu nieruchomości nie obejdzie się także bez odbycia wizyty u notariusza, który przygotuje akt notarialny. W tej sytuacji będzie to dodatkowy wydatek. Taksa notarialna, czyli maksymalna kwota pobierana przez notariusza za udokumentowanie czynności prawnej, zależna będzie od wartości nabytej przez nas nieruchomości z rynku wtórnego. W przypadku nieruchomości, które warte są od 60 tysięcy do 1 miliona taksę notarialną ,ustalono w wysokości 1010 zł oraz 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Znaczy to, iż nabywając nieruchomość za kwotę 627 tysięcy złotych, notariusz wymagać od nas aż 3278 złotych opłaty za świadczone usługi. Niemniej jednak, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, takie wynagrodzenie można zawsze negocjować. Podana tutaj kwota jest maksymalna. Zwykle notariusze korzystają z możliwości ubiegania się o taką sumę. Niemniej jednak świadomi klienci mogą zawsze spróbować przystąpić do negocjacji z daną kancelarią.

Nieruchomość na kredyt – odsetki i prowizja to jeszcze nie wszystko

Poza tymi oczywistymi, czyli odsetkami przy spłacie rat kredytu oraz prowizją za jego udzielenie, możemy wyróżnić kilka wydatków dodatkowych. Takim ,,ekstra” wydatkiem przy wyborze finansowania nieruchomości z rynku wtórnego przy pomocy kredytu, mogą być wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Teoretycznie nie mamy obowiązku wykupowania polisy, niemniej jednak spotykane są sytuacje, które w pewnym sensie narzucają nam konieczność zakupu wybranych polis. Takim przykładem będzie np. kupno ubezpieczenia pomostowego, obowiązującego od chwili wypłacenia kredytu, co chwili uzyskania przez bank wpisu do Księgi Wieczystej. Drugą z wymaganych przez bank polisą będzie zabezpieczenie nieruchomości, jej murów, jak i elementów stałych. Nie możemy także zapomnieć o opłacie na poziomie około 400 złotych za przygotowanie operatu szacunkowego, na podstawie którego bank będzie mógł określić wartość nabywanej nieruchomości z rynku wtórnego. Podczas składania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego, będziemy musieli przedstawić też wiele dokumentów. Część z nich uzyskamy bezpłatnie, ale niestety niektóre wymagają uiszczenia opłaty.

Darmowa  Wycena

Opisz swoja nieruchomość


    Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania oferty.

    Call Now Button