Masz pytania? Zadzwoń +48 500 556 444

Zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Nie sposób się temu dziwić – jej konsekwencje, przede wszystkim te natury finansowej, będziemy później odczuwać przez wiele lat. Jak więc dokonać odpowiedniego wyboru i jakie kwestie rozważyć podczas zakupu swojej pierwszej nieruchomości? Na te pytania, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Rodzaj nieruchomości, którą zamierzamy kupić

Chociaż nierzadko nasze finanse są najważniejszą kwestią decydującą o tym, na jaką nieruchomość możemy sobie pozwolić, nadal powinniśmy mieć na uwadze listę ważnych cech, którymi ma się odznaczać nasze lokum. Przemyślmy najpierw podstawowe rzeczy, ilość potrzebnych nam pomieszczeń czy lokalizację (jeżeli musimy być blisko lokalnych obiektów, połączeń komunikacyjnych oraz blisko pracy) lub konieczność posiadania przestrzeni do pracy w domu, a następnie możemy przejść do kwestii estetycznych. Być może potrzebujemy większą kuchnię albo salon do rozrywki i odpoczynku, przestrzeń na zewnątrz, dodatkową sypialnię dla gości itp. Dzięki temu uda się nam skupić uwagę w czasie poszukiwania nieruchomości, a wkrótce zrozumiemy, co oraz gdzie możemy dostać za własne pieniądze.

 

Rozpoczęcie poszukiwań

Zanim zaczniemy poszukiwania, powinniśmy oszacować koszty, które będą związane potencjalnie z zakupem oraz byciem po raz pierwszy właścicielem nieruchomości. Dokładne zaplanowanie budżetu pomoże nam oszacować nasze bieżące wydatki i to ile pieniędzy zostaje nam w każdym miesiącu na przyszłe raty kredytu. Nie możemy zapomnieć, iż na początku będziemy potrzebowali środków na koszty związane z przeprowadzką, opłatę skarbową, opłaty adwokackie czy też na kaucję.

Niestety, ale zależnie od stanu nieruchomości, będziemy też potrzebowali odpowiedniej kwoty na przeprowadzenie koniecznego remontu. Jako właściciele nieruchomości, będziemy musieli również przeznaczyć pewien budżet na podatek lokalny, ubezpieczenia, łącze szerokopasmowe, media, nowe meble, a także na ewentualne koszty ulepszeń, naprawy lub konserwacji. Z drugiej strony, po pewnym czasie taka nieruchomość zyska na wartości, a my będziemy mieć szansę sporo zarobić podczas jej sprzedaży.

 

Nauka cierpliwości i zapanowanie nad emocjami

Być może mamy już za sobą pierwsze poszukiwania wymarzonej nieruchomości. Sporo tego, nieprawdaż? Ponadto ogłoszenia różnią się od siebie liczbą informacji, jakością i nierzadko także zgodnością na różnorodnych witrynach. Być może braliśmy już udział w pierwszych prezentacjach i przygotowujemy się na następne. Dlatego też powinniśmy mieć na względzie parę ważnych zasad. Należy zatem:

 • ostudzić swoje emocje i nie można dać się ponieść pierwszemu wrażeniu – można wówczas nie zauważyć sporej ilości wad,
 • minimum raz obejrzeć nieruchomość z udziałem specjalisty budowlanego – koszt ok. 200 złotych może nam zaoszczędzić niemiłych niespodzianek,
 • minimum raz zobaczyć nieruchomość za dnia – lepiej widoczne są wówczas wszelkie nieruchomości czy pęknięcia,
 • jeśli tylko pozwoli nam na to czas, powinniśmy oglądać każdą nieruchomość dwu- albo trzykrotnie,
 • zawsze dokonujmy wyboru dobrej lokalizacji – będzie mieć ona wpływ w dużym stopniu na nasze życie oraz ewentualną odsprzedaż.

 

Dokładne sprawdzenie każdego zakamarka nieruchomości

Zanim zaprosimy wspomnianego już wyżej specjalistę, żeby zobaczył nieruchomość, którą chcemy docelowo nabyć, powinniśmy samodzielnie przeprowadzić wstępną analizę. Co zatem zrobić przed zakupem nieruchomości:

 • sprawdzić ciśnienie wody – wystarczy maksymalne odkręcenie wszystkich kranów,
 • sprawdzić stan instalacji elektrycznej – należy włączyć równocześnie wszystkie światła i obserwować, jak zachowa się napięcie,
 • ocenić stan wszystkich podłóg,
 • zbadać szczelność okien, jak i stan drzwi,
 • sprawdzić ciśnienie gazu – należy odkręcić wszystkie palniki i zobaczyć, z jaką siłą będzie płonął ogień,
 • przeszukać wszelkie otwory w ścianach i podłodze, jak i dokładnie sprawdzić drewniane elementy w nieruchomości celem znalezienia ewentualnych śladów insektów.

 

Darmowa  Wycena

Opisz swoja nieruchomość


  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania oferty.

  Call Now Button