Masz pytania? Zadzwoń +48 500 556 444

Sprzedaż mieszkania a rozwód — kiedy można zbyć mieszkanie

Zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym, rozwód to zdecydowanie trudny okres. Jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii jakie należy rozstrzygnąć jest podział majątku, a w szczególności mieszkania lub domu. W takich sytuacjach często pojawia się pytanie: czy można sprzedać mieszkanie w trakcie rozwodu?

W Polsce małżeństwo z mocy prawa wprowadza tzw. wspólność majątkową, która obejmuje wszystko, co nabyto za czasu trwania małżeństwa. Oznacza to, że wspólnie nabyte mieszkanie małżonkowie mogą sprzedać zgodnie lub w udziałach ale dopiero po rozwodzie.

Do czasu rozwodu małżonkowie, nie posiadają udziałów w danej nieruchomości tylko wspólnie całość. Wynika z tego że, w czasie trwania małżeństwa ani jeden z małżonków nie może bez zgody drugiego zbywać, czyli sprzedawać, wynajmować czy obciążać nieruchomości. Jeżeli dojdzie do sprzedaży bez zgody drugiego małżonka, może ona zostać uznana za nieważną.

Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie w trakcie postępowania rozwodowego, należy uzyskać zgodę obu stron.

Podział majątku a sprzedaż mieszkania

Często zdarza się, że sprzedaż mieszkania jest konieczna w ramach podziału majątku. W takim wypadku, kiedy obie strony zgodzą się na sprzedaż, majątek uzyskany z sprzedaży nieruchomości jest dzielony między małżonków zgodnie z ich umową.

Jeżeli nie ma zgody co do podziału, sprawa trafia do sądu, który decyduje o podziale majątku. Po sprzedaży nieruchomości, jej wartość jest dzielona zgodnie z decyzją sądu.

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Po rozwodzie, sprzedaż mieszkania zależy od tego, jak został rozstrzygnięty podział majątku. Jeżeli mieszkanie przeszło na własność jednej osoby, to tylko ta osoba ma prawo decydować o sprzedaży. Jeśli natomiast nieruchomość została podzielona po równo na dwoje byłych współmałżonków, każdy dysponuje swoim udziałem. W sytuacji kiedy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia i zgodnie sprzedać mieszkania warto sprawdzić jak działają firmy które oferują Jak działają firmy oferujące skup udziałów po rozwodzie

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie bez podziału majątku

Taka sytuacja jest dosyć ryzykowna dla potencjalnego nabywcy. Nie ma jednak formalnych i prawnych przeszkód aby taki udział zbyć. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej po rozwodzie, kiedy już nastąpił podział majątku dorobkowego. Jeśli jednak, będąc po rozwodzie ale bez podziału majątku, chcemy zbyć swój udział możemy zgłosić się do profesjonalnej firmy która nabywa tego typu nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie jest złożonym procesem, który wymaga dokładnego rozważenia wielu aspektów. Ważne jest, aby skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym, aby zrozumieć wszystkie konsekwencje finansowe i prawne. Warto również przygotować się pod względem formalnym. Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania Pamiętaj, że choć rozwód jest trudnym czasem, istnieją zasoby i wsparcie, które mogą pomóc Ci przejść przez ten proces i podejmować dobre decyzje.

Darmowa  Wycena

Opisz swoja nieruchomość


    Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania oferty.

    Call Now Button